Szanowni Państwo,

    W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości prowadzenia sesji Rady zdalnie (na odległość) informuję, iż cały czas monitorujemy to zagadnienie. Obecnie (stan na wtorek 24.03.b.r.) jest informacja, iż w ramach tarczy antykryzysowej wprowadzona zostanie możliwość zdalnego trybu obradowania organów jednostek samorządu terytorialnego (tak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, P. Szefernaker). Na Twitterze wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker poinformował ponadto, iż „w ramach tarczy antykryzysowej przygotowujemy rozwiązania dotyczące: zawieszenia biegu terminów administracyjnych, możliwości zdalnego trybu obradowania organów jednostek samorządu terytorialnego, ciągłości pracy w urzędach”.

   Obecne przepisy nie przewidują przeprowadzania obrad zdalnie. Jednakże, w ubiegłym tygodniu wojewoda dolnośląski podjął decyzję, że ze względu na epidemię koronawirusa, posiedzenia rad miast z województwa dolnośląskiego będą odbywały się bez udziału obywateli. Wojewoda zachodniopomorski poinformował natomiast, na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie, że nie ma żadnych przeszkód, by radni spotykali się i głosowali w sposób zdalny. „W związku z rozwijającą się sytuację epidemiczną w kraju wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc informuje jednostki samorządu terytorialnego, że nie ma przeszkód, by radni podejmowali decyzje w postaci aktów prawa miejscowego z wykorzystaniem elektronicznego systemu umożliwiającego zdalne podejmowanie uchwał. Uchwały podejmowane za pośrednictwem takiego systemu będą podlegać takiemu samemu nadzorowi prawnemu, jak uchwały podejmowane w tradycyjny sposób” – napisano na stronie Urzędu Wojewódzkiego.
W mojej ocenie nie ma podstaw prawnych do takiego działania i wydania takiego komunikatu.

   Reasumując do czasu zmiany przepisów lub wyraźnego komunikatu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, iż będzie akceptowalne takie działanie, nie jest możliwe odbycie sesji Rady zdalnie.

r.pr. dr Marcin Adamczyk

error: Treść jest chroniona !!